marți, 16 septembrie 2014

fcp, panduriiPetroliştii s-au temut de arbitrajul ”centralului” Rusandu înaintea jocului. La începutul partidei, portarul Cobrea a părut că se gândeşte mai mult la acest lucru decât la meci. Altfel nu se explică gafa din debutul partidei, când a respins în faţă şutul lui Răduţ şi i-a permis lui Mihai Roman să înscrie din câţiva metri (3).
Mutu (23) a fost foarte aproape de egalare, dar şutul său a trecut la o palmă de vinclu. Ce nu a reuşit vedeta Petrolului a reuşit De Lucas (foto), la sfârşitul primei reprize (43), după ce şutul acestuia de la 20 de metri lovit bara şi a intrat în poartă. În repriza secundă, Nicoară (53), Nistor (75), Shalaj (85), Matulevicius (89, 90+2), respectiv Gerson (54) şi De Lucas (66) puteau asigura victoria echipei lor, dar şuturile acestora nu şi-au atins ţinta.
S-a terminat 1-1 şi cele două echipe pierd puncte importante în lupta pentru Europa.

Pandurii – Petrolul 1-1
Marcatori: Roman (3) / De Lucas (43)

Pandurii:Stanca – Pleașcă, Paraskevas, Elton da Silva, Momcilovic – Nistor, Anton (cpt), Răduţ (69 Erico da Silva) – Buleică (64 Shalaj), Roman, Nicoară (78 Matulevicius).Antrenor: Petre Grigoraş

Petrolul: Cobrea – Alcenat, Gerson, Satli, Fanchone – Mustivar, De Lucas – Astafei (64 Priso), Mutu (cpt) (79 Nepomuceno), Marinescu (57 Pastorini) – Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu

Au arbitrat: Lucian Rusandru (Sf. Gheorghe) – arbitru; Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Gabriel Bârjac (Zalău) – asistenţi; Paul Unimatan (Zalău) – rezervă.
Observatori: Ion Craiu (Bucureşti), Zoltan Szekely (Baia Mare)

sursa:sportnews.ro